Chocolate reduces blood pressure and risk of heart disease

Обсуждение медицинских новостей

Модератор: Pyankov Vasily

Ответить
Pyankov Vasily
Сообщения: 5564
Зарегистрирован: Пн ноя 24, 2008 12:59 am
Откуда: Киров

Chocolate reduces blood pressure and risk of heart disease

Сообщение Pyankov Vasily »

Chocolate consumption in relation to blood pressure and risk of cardiovascular disease in German adults

Aims
To investigate the association of chocolate consumption with measured blood pressure (BP) and the incidence of
cardiovascular disease (CVD).
Methods and results
Dietary intake, including chocolate, and BP were assessed at baseline (1994–1998) in 19 357 participants (aged 35–65
years) free of myocardial infarction (MI) and stroke and not using antihypertensive medication of the Potsdam arm of
the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Incident cases of MI (n ¼ 166) and stroke
(n ¼ 136) were identified after a mean follow-up of 8 years. Mean systolic BP was 1.0 mmHg [95% confidence
interval (CI) 21.6 to 20.4 mmHg] and mean diastolic BP 0.9 mmHg (95% CI 21.3 to 20.5 mmHg) lower in the
top quartile compared with the bottom quartile of chocolate consumption. The relative risk of the combined
outcome of MI and stroke for top vs. bottom quartiles was 0.61 (95% CI 0.44–0.87; P linear trend ¼ 0.014). Baseline
BP explained 12% of this lower risk (95% CI 3–36%). The inverse association was stronger for stroke than for MI.
Conclusion
Chocolate consumption appears to lower CVD risk, in part through reducing BP. The inverse association may be
stronger for stroke than for MI. Further research is needed, in particular randomized trials.

European Heart Journal doi:10.1093/eurheartj/ehq068

http://www.oxfordjournals.org/our_journ ... ehq068.pdf


P.S. А Вы любите шоколад? :)
AOkhotin
Site Admin
Сообщения: 3780
Зарегистрирован: Пн мар 19, 2007 10:40 am
Откуда: Таруса
Контактная информация:

Сообщение AOkhotin »

Подаю заявку на участие в рандомизированном испытании. Можно и в группе плацебо, если оно по вкусу и запаху не будет отличаться от настоящего шоколада.
с уважением, Артемий Охотин

Телеграм-канал Вальсальва: https://telegram.me/valsalvaru

Изображение
Ren_Yumi
Сообщения: 1338
Зарегистрирован: Сб мар 24, 2007 9:41 pm

Сообщение Ren_Yumi »

Я бы тоже записалась. У меня вообще chocolate addiction. Но я только определенные сорта шоколада могу есть. Очень много противных.
Sergey Chevychelov
Сообщения: 531
Зарегистрирован: Сб июн 09, 2007 10:12 pm
Откуда: Тирасполь
Контактная информация:

Сообщение Sergey Chevychelov »

Пока непонятно. В существующих диетических рекомендациях Европейского общества по борьбе с атеросклерозом (2000 г) шоколад не рекомендуется. Голландское исследование показало преимущества шоколада (вместе с красным вином,миндальными орехами, чесноком, рыбой и фруктами-овощами -это все что разрешалось, не хочется ли сюда включиться?). Как я понимаю интерес в шоколаде представляет масло какао?
Ответить